Moda Ślubna

Krótki przewodnik po tkaninach

Kupując suknię ślubną często słyszycie, że uszyta jest ona z satyny, tafty czy atłasu. Niejednokrotnie te nazwy zbyt wiele Wam nie mówią. Zapraszamy zatem do zapoznania się z tkaninami z jakich szyjemy nasze suknie. Niejednej z Was zapewne ułatwi to wybór ślubnej kreacji.

Atłas to najstarsza ze znanych nam luksusowych tkanin. Europejski atłas wykonywano głównie z wełny, później także z bawełny. Gdy poznano tajemnicę uprawy jedwabników tkano go również z jedwabiu. Znany był już w starożytności i dostępny tylko dla ludzi zamożnych. Szyto z niego odświętne szaty na wielkie uroczystości. Prawa strona atłasowej tkaniny pięknie się błyszczy. Jest miękki i ciężki, dzięki czemu ładnie się układa. Obecnie atłas tka się głównie z bawełny oraz syntetycznej wiskozy.

Satyna to cieńsza i delikatniejsza siostra atłasu. Spotkać można satynę jedwabną lub wiskozową. Ładnie się błyszczy i doskonale układa w sukniach ślubnych czy kreacjach wieczorowych. Obecnie coraz częściej do szycia sukni ślubnych stosuje się tzw. satynę inteligentną czyli z dodatkiem elastycznej przędzy. Taka tkanina pracuje z sylwetką i pozwala na idealne dopasowanie sukni do figury.

Tafta to tkanina o której wiele się słyszy tu i tam. W niejednym romansie można przeczytać jak Ona, „...sunęła ku niemu w szeleście tafty...”. Szelest to charakterystyczny symbol tafty. Ta niezmiernie efektowna, pięknie mieniąca się materia tkana jest z reguły z jedwabiu. Często połyskuje dwoma kolorami co daje wyjątkowo luksusowy efekt. Jest to tkanina wybitnie wieczorowa. Wykonuje się z niej kreacje balowe oraz suknie ślubne. Obecnie spotyka się także taftę ze sztucznego jedwabiu, która jest tak samo urokliwa jak ta z prawdziwego.

Przezroczysta i lekka organza utkana jest zazwyczaj z jedwabiu. Bywa także wykonana z syntetycznej przędzy wiskozowej. Wówczas jest odrobinę sztywniejsza jednak równie efektowna. Z organzy szyje się suknie ślubne i wieczorowe. Nie zdziwcie się jednak jeśli zobaczycie kiedyś organzę na oknie. Organzynowe zasłony są przepiękne.

Niebywale miękki i leciutki muślin jest zwiewny i miły w dotyku. Muślin tkany jest z jedwabiu ale można spotkać także muślin bawełniany. Stosowany w sukniach ślubnych z racji swej miękkości pozwala stworzyć lekkie jak mgiełka, eteryczne kreacje.

Woal, dawniej stosowany głównie jako woalka w damskich kapeluszach, obecnie szyte są z niego suknie. Przezroczysty i mięciutki daje wspaniały efekt wizualny w sukniach ślubnych nadając im niespotykanej lekkości.

Tiul jest lekką, ażurową tkaniną tkaną przeważnie z bawełny. Znajduje zastosowanie w welonach ślubnych, woalkach czy jako tkanina dodatkowa w ślubnych kreacjach.

W naszej Artystycznej Pracowni Krawieckiej Małgorzaty Obajtek szyje się suknie ślubne z tkanin najwyższej jakości. Aby każda Panna Młoda w najważniejszym dniu swojego życia poczuła się jak prawdziwa dama, ustrojona w najlepsze materie godne królowej.

Zobacz naszą nową kolekcję pięknych kreacji na rok 2013.


Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Aktualności i wydarzenia

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2017

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2016

Kraków, tu jesteśmy...

Artystyczna Pracownia Krawiecka Małgorzaty Obajtek projektuje i szyje suknie ślubne dla przyszłych panien młodych. Wieloletnie doświadczenie na rynku mody ślubnej oraz wzbogacające rozmowy z klientkami zaowocowały doskonałym rozpoznaniem gustów, a przede wszystkim szczególnym wyczuleniem na indywidualne potrzeby. Dzięki temu z ogromną przyjemnością i obustronną satysfakcją skupiamy się na Twoich - przyszła Panno Młoda - marzeniach.

Dołącz do nas!

Nie trzeba się umawiać telefonicznie - po prostu przyjdź do nas w godzinach otwarcia

Opinie na nasz temat
zobacz jak nas oceniają inni
icostars

Szyłaś u nas suknie ślubną?
icoheart

Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Salon w Krakowie
ul. św. Filipa 13
Kraków

tel. kom. 512 142 739

Pn-Pt: 10:00 - 18:00
Sob: 9:00 - 15:00