Moda Ślubna

Poradnik dobrej żony

Poradnik dobrej żony. Droga Panno Młoda, oto za moment staniesz na ślubnym kobiercu i swemu ukochanemu będziesz ślubować miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz to, że nie opuścisz go aż do śmierci. Jesteś pewna, że to mężczyzna Twojego życia, ten jedyny, że go kochasz i chcesz z nim spędzić resztę swojego życia. Ale czy jesteś pewna, że będziesz dobrą żoną? Czy wiesz jak nią być?

Od wieków przed kobietami stało nie lada wyzwanie – bycie dobrą żoną. Na przestrzeni dziejów obraz dobrej zony i małżeństwa przechodził wiele ewolucji i poprawek.

A jak przedstawiała się rola kobiety w małżeństwie w drugiej dekadzie XIX wieku?

Klementyna Hoffmanowa urodziła się w 1798 roku. Była ona pierwszą kobietą w Polsce utrzymującą się z pisarstwa; była prozaiczką, edytorką i pedagogiem. Napisała kilka powieści dla dorosłych i kilkadziesiąt opowiadań dla dzieci.

Jednym w kilku powodów, dla których nie odeszła w niepamięć, jest jej poradnik dla młodych dziewcząt na wydaniu pt. Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki. Poradnik został wydany w 1819, jego wznowienia miały miejsce w latach 1824 i 1833. Poradnik był jej debiutem pisarskim i z marszu podbił serca młodych dziewcząt, które zaczytywały się w nim niczym współczesne kobiety w 50 twarzach Greya. Popularność tej publikacji trwała jeszcze dobre 50 lat po śmierci Hoffmanowej, która zmarła w wieku 47 lat na raka piersi.

Nasza autorka feministką nie była, to pewne.

Znieść nie mogę, kiedy się głos iaki nierozsądny odezwie i twierdzi: że źle, iż kobiety są w tak szczupłym podług niego zamknięte obrębie. Iego zdaniem, równe mężczyznom powinny posiadać nauki, do rządu należeć, ledwie że pierwsze piastować urzędy, i chyba nie bydź kobietami (…) Ach! iak okropnie błądzi kobieta która więcey chce bydź nad to, na co ią Bóg przeznaczył!

1. Rola żony w małżeńskim stadle jest niezmiernie istotna. Żona bowiem służy do tego, aby miły spoczynek gotować Mężowi po pracy, i uprzyiemniać tkliwą miłością czarne niekiedy pasmo dni życia iego.

2. Żona dobra to żona czynna, zawsze zajęta, zapracowana. Tylko wypełniając obowiązki, do których jest przeznaczona kobieta może czuć się szczęśliwa, spełniona być chluba Męża, dzieci i rodziny.

… niewiasta bowiem, która domowemi zatrudnieniami, i igłą nigdy się nie zabawiła, choćby wiele świata posiadała, nie dopełni przeznaczenia swego (…). Im więcey w tey mierze zna i umie (prac domowych i gospodarskich), tym szacunku godnieysza, tym iest szczęśliwsza.

3. Małżeństwo dla kobiety jest wielkim szczęściem: Brzydka, ale skromna Karolina została wybrana przez jednego z byłych amantów swojej pięknej, ale dumnej siostry i wyjechała z małżonkiem do jego dóbr : Tam wiedzie życie szczęśliwe, niewypowiedzianie wdzięczna małżonkowi swemu, zawsze iey się zdaje, że nie dosyć go uwielbia i kocha; iego szczęściem tylko zaięta, słucha go ślepo, idzie zawsze za iego radami (…) a Paulina (siostra) dotychczas iest panną...

4. Kobieta przeznaczona jest do uległości i poddaństwa, i nie powinna się o to kłócić z wolą Bożą; Niewiasta ulegać umieiąca na zawsze szczęśliwą i kochaną zostanie(…)świata, i przystoiności iest niewolnicą, i uległa być musi. Mężczyźni na tyle sobie pozwalaią, dla kobiet zaś tak są surowi! nie trapmy się iednak (…) słabość nasza przeszkodą iest do doskonałości.

Mimo moralizatorskiego tonu z kart poradnika Hoffmanowej wyłania się cała smutna prawda o pozycji kobiety w początkach XIX wieku. Autorka zdaje się być pogodzona z losem, pisze o tym, że kobiety od pieluch niemal wychowywane są w poddaństwie najpierw względem rodziców, później rolę panów przejmują ich mężowie.

Przestrzega także młode panny przed tym, aby były ostrożne, gdyż miłość czasem jest kwiatami wzbogacana i miłym obyciem lubego, dlatego tak trudno pojąć młodej dziewczynie wychodzącej za mąż, że ów miły mężczyzna po ślubie z lubego zmieni się w jej pana. Po lekturze poradnika można dojść do wniosku, iż autorka tak naprawdę, być może zupełnie nieświadomie, nie tyle daje rady jak być szczęśliwą w związku małżeńskim, ile radzi ja w nim przetrwać i nie zwariować.

A co dziś znaczy być dobrą żoną? Czy współczesna kobieta ma jakiś skuteczny przepis na szczęśliwe małżeńskie pożycie?

 

* * * * *

Zdjęcia, które przesyłają do nas Młode Pary
możecie obejrzeć na Facebooku


Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Aktualności i wydarzenia

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2017

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2016

Kraków, tu jesteśmy...

Artystyczna Pracownia Krawiecka Małgorzaty Obajtek projektuje i szyje suknie ślubne dla przyszłych panien młodych. Wieloletnie doświadczenie na rynku mody ślubnej oraz wzbogacające rozmowy z klientkami zaowocowały doskonałym rozpoznaniem gustów, a przede wszystkim szczególnym wyczuleniem na indywidualne potrzeby. Dzięki temu z ogromną przyjemnością i obustronną satysfakcją skupiamy się na Twoich - przyszła Panno Młoda - marzeniach.

Dołącz do nas!

Nie trzeba się umawiać telefonicznie - po prostu przyjdź do nas w godzinach otwarcia

Opinie na nasz temat
zobacz jak nas oceniają inni
icostars

Szyłaś u nas suknie ślubną?
icoheart

Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Salon w Krakowie
ul. św. Filipa 13
Kraków

tel. kom. 512 142 739

Pn-Pt: 10:00 - 18:00
Sob: 9:00 - 15:00