Moda Ślubna

6 ślubnych mitów

Czy biała suknia ślubna to wiekowa tradycja? Biel tylko w świątyni a ślub cywilny jest mniej dostojny niż ten w kościele? Pannie Młodej w ciąży welon nie przystoi. Zdjęcia tylko od profesjonalnego fotografa. Wesele to zawsze ogromne koszty.

#1 Biała suknia ślubna to wiekowa tradycja

Mit. Tak więc, biała suknia ślubna to tradycja stosunkowo młoda bo na dobre rozkręciła się dopiero po wojnie. Do czasów II wojny światowej biała suknia ślubna, choć przez wiele Panien Młodych pożądana, nie była standardem.

Kariera bieli na ślubnym kobiercu została zapoczątkowana w XIX wieku, przez księżniczkę Wiktorię. Wówczas to ślub królewskiej pary był szeroko komentowany na łamach światowej prasy. Dzięki zdjęciom nowo poślubionych książąt każda młoda dziewczyna marzyła o byciu księżniczką w strojnej, białej sukni. Stąd też owa chęć przywdziewania bieli na ślub.

Marzenia marzeniami ale przed wojną nie każdą Pannę Młodą stać było na białą suknię ślubną, gdyż nawet bogate panny w tej kwestii były dość oszczędne i nierzadko rolę ślubnej garderoby pełniła najpiękniejsza suknia znaleziona w szafie, lub kreacja specjalnie szyta na tę okazję ale na tyle praktyczna aby kobieta mogła założyć ją także przy innych okazjach.

#2 Biel tylko w świątyni

Mit. Przyjęło się uważać, że biel to symbol czystości i niewinności, stąd też biała suknia ślubna postrzegana jest jako odpowiednia wyłącznie na ślub kościelny. Ale warto wiedzieć, że sam ślub kościelny to tradycja równie młoda jak sama biała suknia ślubna. Odsunięcie białej sukni ślubnej od USC to robota zarówno działaczy kościelnych jak i świeckich. Niemniej ślub to ślub i biała suknia ślubne, nawet ta bogata i bardzo strojna idealnie pasuje do każdego miejsca, w którym ślub jest udzielany.

#3 Ślub cywilny jest mniej dostojny niż ten w świątyni

Mit. To jak będzie przebiegał Wasz ślub w urzędzie zależy od Was. Obecnie przecież nie musi on nawet być zawierany w budynku USC a gdziekolwiek. Jeśli zechcecie ślubować sobie miłość na ukwieconej łące to nic nie stoi na przeszkodzie. Prawo dopuszcza wszelkie ewentualności.

Sama ceremonia oraz sale w Pałacach Ślubów przeszły w ostaniach dziesięcioleciach spore metamorfozy i dziś ślub nie trwa już 10 minut a celebracja nie ogranicza się do samej regułki i podpisania dokumentów. Zatem bez obaw.

Na ślub cywilny możesz, jak każda Panna Młoda, włożyć wymarzoną białą suknię a przebieg uroczystości ustalić z urzędnikiem punkt po punkcie. Wbrew pozorom tutaj masz o wiele większy wpływ na to jak będzie wyglądał Twój ślub niż na ceremonię odbywającą się w świątyni.

#4 Zdjęcia tylko od profesjonalnego fotografa

Mit. Owszem, profesjonalista na pewno zrobi to doskonale ale kto powiedział, że Przyjaciel Twojego narzeczonego, fotograf amator nie zrobi tego równie dobrze? To, że ktoś cyka fotki amatorsko nie musi znaczyć, że robi to źle i nie posiada odpowiedniej wiedzy. Czasem bowiem od umiejętności profesjonalnego kadrowania i nasycania barw ważniejsza jest spontaniczność i znajomość Waszych nawyków i upodobań. A kto zna was lepiej niż najbliższy przyjaciel, który zrobił Wam już setki wspólnych zdjęć.

#5 Wesele to ogromne koszty

I tak i nie. Organizacja wesela rzeczywiście generuje duże koszty ale te akurat nigdy małe nie były. Są jednak sposoby na to żeby je znacząco obciąć. Począwszy od sukni ślubnej aż po weselne balony. Suknie z naszej pracowni to chyba najtańsze suknie ślubne na rynku. Jednak nasz salon zaopatruje w suknie także inne salony, w wielu miastach Polski. Na podobnej zasadzie działa wiele pracowni podobnych do naszej. Takie prawa rynku niestety. Bywa więc, że kupując dokładnie tę samą suknię, jaką widziałaś u nas w innym salonie zapłacisz za nią trzykrotność naszej ceny.

Tak więc już na samej sukni ślubnej można zaoszczędzić czasem nawet kilka tysięcy złotych. Dekoracje ślubne można wykonać wspólnie ze znajomymi, ślubną sesję fotograficzną może nam zrobić ktoś ze znajomych, który zrobi zdjęcia w ramach ślubnego podarunku lub za sporo niższą cenę. Podobnie jest ze strojeniem sali, kościoła, samochodu. Nie musi tego przecież robić specjalistyczna firma a Wy wraz z przyjaciółmi, dobrze bawiąc się przy tej okazji.

#6 Pannie Młodej w ciąży welon nie przystoi

Mit. Okrywanie Panny młodej welonem od stóp do głów nie wywodzi się z przekonania o niewinności oblubienicy. Welon to pomysł sprzed wieków na wydawanie za mąż niezbyt urodziwych panien. Dawniej małżeństwa były aranżowane nawet między małymi dziećmi, do dziś w niektórych zakątkach świata tak się dzieje nadal. Narzeczeni często nie widzieli się aż do chwili wypowiedzenia słów przysięgi czy tez podpisania kontraktu ślubnego. Welon był więc swego rodzaju zabezpieczeniem przed zerwaniem zaręczyn z powodu braków urodowych narzeczonej.

Później chrześcijaństwo z welonu zrobiło symbol niewinności i czystości, co zresztą jest tradycją równie młodą jak biel sukni ślubnej. W środowiskach wiejskich jeszcze na początku XX wieku głowy stroiły wiankami, gdyż to właśnie był odwieczny symbol panieństwa z wszystkimi konsekwencjami tegoż stanu. Welon na wsi nie miał racji bytu jeszcze z jednego powodu. Młodzież wiejska znała się tam od dziecka i żadna panna nie musiała ukrywać swoich braków przed chłopakiem.

 

 

* * * * *

Zdjęcia, które przesyłają do nas Młode Pary
możecie obejrzeć na Facebooku


Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Aktualności i wydarzenia

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2017

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2016

Kraków, tu jesteśmy...

Artystyczna Pracownia Krawiecka Małgorzaty Obajtek projektuje i szyje suknie ślubne dla przyszłych panien młodych. Wieloletnie doświadczenie na rynku mody ślubnej oraz wzbogacające rozmowy z klientkami zaowocowały doskonałym rozpoznaniem gustów, a przede wszystkim szczególnym wyczuleniem na indywidualne potrzeby. Dzięki temu z ogromną przyjemnością i obustronną satysfakcją skupiamy się na Twoich - przyszła Panno Młoda - marzeniach.

Dołącz do nas!

Nie trzeba się umawiać telefonicznie - po prostu przyjdź do nas w godzinach otwarcia

Opinie na nasz temat
zobacz jak nas oceniają inni
icostars

Szyłaś u nas suknie ślubną?
icoheart

Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Salon w Krakowie
ul. św. Filipa 13
Kraków

tel. kom. 512 142 739

Pn-Pt: 10:00 - 18:00
Sob: 9:00 - 15:00