Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/obajteks/domains/obajtek.pl/public_html/images/m-web-foto/Zebrane_-_Zdjecia_Rozne/Uszyte_w_Naszym_Salonie/web__Zuzia_-_Suknie_Male_i_Duze_-_2019/
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/obajteks/domains/obajtek.pl/public_html/images/m-web-foto/Zebrane_-_Zdjecia_Rozne/Uszyte_w_Naszym_Salonie/web__Zuzia_-_Suknie_Male_i_Duze_-_2017/
Uwaga
  • JW_SIG_PRG
  • JW_SIG_PRG

Moda Ślubna

Wybór wymarzonej sukni stanowi jeden z najważniejszych etapów przygotowania do dnia ślubu. Prawie każda przyszła panna młoda, od najmłodszych lat marzy o tej jednej, jedynej, wyjątkowej sukni, w której będzie mogła poczuć się jak dama, księżniczka lub gwiazda.Ślub w święta Bożego Narodzenia

Ślub w święta Bożego Narodzenia. Choć kanon wiary chrześcijańskiej głosi wyższość Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia, to przyznać trzeba, że zimowe święta są czasem cechującym się niepowtarzalnym klimatem. Tak wyjątkowym, że obchodzą je nawet ludzie niewierzący. Mimo zimowej pory, święta Bożonarodzeniowe przepełnione są szczególnie ciepłą, bardzo rodzinną atmosferą, która dodaje tym dniom niecodziennego uroku. Z tego zapewne powodu świąteczny czas sprzyja organizacji ślubu i wesela. Warto też pamiętać o tym, że ślub i wesele w okresie świątecznym to także spore ułatwienie dla organizatorów imprezy, czyli dla Młodej Pary.

Wystrój świątyni.

Okres zimowych świąt zapewnia uroczą oprawę dla ceremonii. Świątynia jest zazwyczaj tak pięknie ustrojona, iż właściwie niczego więcej już nie trzeba. Choinki oświetlone lampkami, ostrokrzew i zapach iglastych drzewek czyni to miejsce bardzo przyjemnym. Blask świątecznych świateł odbijający się od połyskujących detali sukni ślubnej sprawia, że cała postać Panny Młodej otoczona jest czarującą poświatą. Już sam klimat świąt powoduje, że ślub w kościele staje się czymś magicznym, czymś nie z tej ziemi. Goście weselni także odczuwają tę magiczną atmosferę.

Czytaj więcej: Ślub w święta Bożego NarodzeniaSuknie Małe i Duże

Sesja zdjęciowa kolekcji 2019 to także prezentacja naszej uroczej małej modelki :)

{gallery}m-web-foto/Zebrane_-_Zdjecia_Rozne/Uszyte_w_Naszym_Salonie/web__Zuzia_-_Suknie_Male_i_Duze_-_2019{/gallery}Suknie Ślubne Kolekcja 2019

Modne Suknie Ślubne - Kolekcja 2019. Od początku listopada 2018 można oglądać i przymierzać w naszym krakowskim salonie suknie ślubne z kolekcji na rok 2019. Jak zwykle przygotowaliśmy szeroki wybór wzorów - klasycznych jak i nowoczesnych, ale także dopasowanych do każdej sylwetki, od bardzo szczupłych kobiet po panie puszyste. Wszystkie suknie ślubne z tej jak i poprzednich kolekcji, są szyte na miarę, w komplecie z bolerkiem i welonem w jednej niesamowicie niskiej cenie!

 

ABIGAJ - Suknia Slubna 2019

AFRODYTA - Suknia Slubna 2019

AIDA - Suknia Slubna 2019

AISZA - Suknia Slubna 2019

ALBINA - Suknia Slubna 2019

ALFREDA - Suknia Slubna 2019

ALICJA - Suknia Slubna 2019

ALINA - Suknia Slubna 2019

ALMA - Suknia Slubna 2019

ALONA - Suknia Slubna 2019

AMBROZJA - Suknia Slubna 2019

ANNA MARIA - Suknia Slubna 2019

APOLONIA - Suknia Slubna 2019

AURORA - Suknia Slubna 2019

BELLADONNA - Suknia Slubna 2019

BENEDYKTA - Suknia Slubna 2019

BERENIKA - Suknia Slubna 2019

BERTA - Suknia Slubna 2019

BOGNA 2 - Suknia Slubna 2019

CAMELIA - Suknia Slubna 2019

COLETTA - Suknia Slubna 2019

DEBORA - Suknia Slubna 2019

DELFINA - Suknia Slubna 2019

DOMINIC - Suknia Slubna 2019

ELA - Suknia Slubna 2019

FIONA - Suknia Slubna 2019

FREDZIA - Suknia Slubna 2019

GIZELA - Suknia Slubna 2019

GLORIA - Suknia Slubna 2019

HERA - Suknia Slubna 2019

HIMENA - Suknia Slubna 2019

IWONKA - Suknia Slubna 2019

JASIA - Suknia Slubna 2019

JULIANA - Suknia Slubna 2019

JULITA - Suknia Slubna 2019

KAZIA - Suknia Slubna 2019

KLEMENCJA - Suknia Slubna 2019

KUNEGUNDA - Suknia Slubna 2019

LAURA - Suknia Slubna 2019

LEONIDA - Suknia Slubna 2019

LIDZIA - Suknia Slubna 2019

LINDA - Suknia Slubna 2019

LONIA - Suknia Slubna 2019

LUCIA - Suknia Slubna 2019

LUCYNKA - Suknia Slubna 2019

MADONNA - Suknia Slubna 2019

MANUELA - Suknia Slubna 2019

MATYLDA - Suknia Slubna 2019

MIRIAM - Suknia Slubna 2019

NADIA - Suknia Slubna 2019

PELAGIA - Suknia Slubna 2019

SANDRA - Suknia Slubna 2019

SCARLET - Suknia Slubna 2019

SZANEL - Suknia Slubna 2019

TEKLA - Suknia Slubna 2019

TERENIA - Suknia Slubna 2019

WALERIA - Suknia Slubna 2019

WERA - Suknia Slubna 2019

WIESLA - Suknia Slubna 2019

ZYTA - Suknia Slubna 2019

 
 

* * * * *Suknie ślubne, które przeszły do historii

Suknie ślubne, które przeszły do historii. Każda dziewczyna marzy o tym, aby choć przez jeden dzień i jedną noc być prawdziwą księżniczką. Piękną, podziwianą, czarującą, niepowtarzalną i jedyną na świecie. W dużej mierze marzenie to spełnia się dzięki ślubnej kreacji, dlatego każda kobieta przed ślubem szuka wyjątkowej sukni ślubnej, dzięki której kobieta zalśni, jak klejnot i zostanie zapamiętana. Niektórym Pannom Młodym udało się spełnić to marzenie dzięki swoim sukniom, choć nie każdą z kreacji dałoby się nazwać królewską garderobą.

Zacznijmy jednak od tych prawdziwych księżniczek.

Królowa Wiktoria na ślubnym kobiercu stanęła w 1840 roku. Był to czas, kiedy biała suknia ślubna była jeszcze rzadkością, a Panny Młode wśród tłumu gości nie wyróżniały się jakoś szczególnie. Królowa Wiktoria w swojej kreacji prezentowała się wyjątkowo, gdyż pośród wielu dam zaproszonych na tę wyjątkową uroczystość tylko ona ubrana była na biało. Suknia miała fason princessy, ozdobiona była delikatnymi koronkami i szlachetnymi kamyczkami. Suknia Wiktorii przeszła do historii, jako pierwsza biała suknia ślubna, co oczywiście nie jest tak do końca prawdą, gdyż wcześniej już zdarzało się pannom stawać na ślubnym kobiercu w bieli. Dzięki zdjęciu ze ślubnej ceremonii królewskiej pary publikowanemu w prasie na całym świecie, biała suknia ślubna zaistniała w świadomości panienek globalnie. Od tego czasu każda dziewczyna na wydaniu marzyła już o strojnej, królewskiej białej sukni ślubnej. Prawdopodobnie królowa Wiktoria kazała zniszczyć projekt sukni, aby żadna kobieta na świecie nie miała takiej samej kreacji jak ona.

W 1956 roku ślub z księciem Monaco Rainierem wzięła aktorka Grace Kelly, warto w tym miejscu dodać, że Grace nie była pierwszą lepszą z brzegu ładną aktoreczką, gdyż rok wcześniej odebrała Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji. Ślub książęcej pary transmitowany był w telewizji, dlatego jej kreację mogły podziwiać dziewczęta prawie na całym świecie. Legendarna suknia ślubna księżnej Monaco była inspiracją dla wielu znamienitych Panien Młodych, w tym także dla księżnej Kate.

Suknia ślubna księżnej Windsoru, Diany zrobiła furorę. Kreację żony następcy angielskiego tronu szyto w wielkiej tajemnicy, tak ścisłej, że suknia zamykana była w specjalnej pancernej szafie i trzymano ją pod kluczem aż do ostatniej chwili. Suknia Lady D była bardzo duża. Tak duża, że ledwo się zmieściła do karety, którą państwo młodzi jechali do ślubu. Sam tren mierzył 8 metrów. Między warstwy sukni wszyto złotą podkówkę, która miała przynieść nowożeńcom szczęście. Suknia księżnej dwa razy do roku wystawiana była na widok publiczny w jej rodowej posiadłości, a po jej śmierci, zgodnie z jej wolą wyrażoną w testamencie, przeszła na własność jej synów.

Nie wszystkie jednak suknie zasłynęły z powodu swojej wykwintności, bogactwa czy znamienności Panny Młodej. Niektóre zostały zapamiętane dlatego, że było szokująco skromne.

Słynna w latach 90 XX wieku modelka Cindy Crawford, sakramentalne tak powiedziała odziana w sukieneczkę, co do której wielu miało wątpliwości czy to suknia, czy haleczka.

Gwiazda bardzo popularnego również w tamtym czasie serialu pt. Słoneczny patrol, Pamela Anderson, na ślubnym kobiercu stanęła ubrana jedynie w białe bikini.

Nie tylko bogactwo tudzież prostota ślubnych kreacji wzbudzają emocje, gdyż bywa, że Panny Młode potrafią zaszokować również niekonwencjonalnym kolorem swoich sukni. Tina Turner, gwiazda sceny muzycznej minionego wieku, w wieku 73 lat stanęła na ślubnym kobiercu drugi raz w swoim życiu w czarnej sukni ślubnej. Wzbudziło to wiele kontrowersji i negatywnych komentarzy, lecz zdaje się, że ani one, ani barwa kreacji nie przeszkadza małżonkom cieszyć się szczęściem.

Czarną suknię ślubną wdziały na swoje śluby także m.in. Marlin Monroe i Sarah Jessica Parker oraz Anja Orthodox.

Zdjęcia wszystkich wspomnianych tu Panien Młodych obiegły cały świat lub tylko nasze rodzime podwórko. To suknie, o których się mówiło i mówi. W naszej pracowni spełniamy marzenia dziewcząt o wyjątkowych sukniach ślubnych, więc jeśli pragniesz, aby Twoja kreacja również zapadła w pamięci gości, zajrzyj do naszego salonu, gdzie czeka na ciebie ponad 500 wzorów sukni ślubnych.

Realizujemy także indywidualne projekty, Twoja suknia może być więc jedyna i taka, o jakiej zawsze śniłaś.

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Ile kosztuje ślub i wesele

Ślub i wesele to dość droga impreza, związana z ponoszeniem niezbędnych kosztów. Bywa jednak, że niektóre wydatki są niepotrzebne lub sztucznie zawyżane. Sprawdźmy jakie wydatki możesz ponieść, organizując swój ślub.

Ślub cywilny

W tym przypadku sprawa jest prosta, bo uregulowana ustawą i w każdym urzędzie za ślub cywilny zapłacimy tyle samo, czyli 84 zł (stan z 2018 roku).

Od 2015 roku, można już wziąć ślub poza USC i jeśli naszym marzeniem jest złożyć ślubną przysięgę na piaszczystej plaży czy wśród szumu leśnych drzew, to musimy liczyć się z większymi kosztami i mniejszymi lub większymi barierami do przeskoczenia. Trzeba pamiętać, że prośba o zawarcie małżeństwa w innym miejscu niż USC musi być uzasadniona na piśmie. Należy też zapewnić urzędnikowi stolik, miejsce na godło państwowe, oraz jakieś zadaszenie, jeśli ślub miałby się odbywać w plenerze. Nie wolno także zapominać o bezpieczeństwie uczestników imprezy, jeśli ślub miałby być zawierany np. pod wodą. Zdarzają się przypadki, kiedy urząd może nie wydać zgody na ślub poza Pałacem Ślubów, a jednym z nich jest naruszenie godności urzędnika państwowego. Tak może się zdarzyć, jeśli zechcecie zawrzeć małżeństwo wesołym miasteczku w sali śmiechu.

Koszty takiego ślubu są już uzależnione od odległości i samego miejsca. Zgodnie z ustawą opłata za ślub poza urzędem nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia, które w roku 2018 wynosi nieco ponad 4 tys. zł. Z reguły jednak opłata zamyka w sumie 1000 zł.

Ślub kościelny

Zgodnie z Prawem Kanonicznym wierny zobowiązany jest do współuczestniczenia w rozwoju parafii, a co za tym idzie ponoszenia kosztów. Jednak Prawo Kanoniczne kategorycznie zabrania wszelkich działań, które nosiłyby znamiona transakcji. Każda opłata (poza opłatami administracyjnymi) na rzecz kościoła to tzw. co łaska. Dotyczy to także opłat za udzielenie sakramentu, a samo jego udzielenie nie jest usługą, wykonywaną przed duchownego czy parafię. Zatem żaden szafarz nie ma prawa domagać się opłaty za udzielenie sakramentu, ani od niej uzależniać jego udzielenie. W przypadku, gdyby nastąpiła taka sytuacja, że zostajecie przymuszeni do zapłacenia ustalonej z góry sumy, której nie chcecie czy też nie może zapłacić, i do tego zależy czy zostanie udzielony wam sakrament, pamiętajcie, że macie możliwość złożenia skargi do biskupa.

Niezależnie od Prawa Kanonicznego w wielu parafiach znajdziemy mniej lub bardziej oficjalne cenniki, a opłata za ślub kościelny może wahać się między 100 a 1500 zł.

Warto nadmienić, że sakrament małżeństwa nie musi być udzielany na mszy św., dlatego o oprawę mszy, czyli organistę, wystrój itp. muszą już zadbać narzeczeni.

Wesele

Tutaj trudno rozmawiać o kosztach, gdyż w tym przypadku nie są one regulowane żadną ustawą i wszystko zależy od możliwości finansowych młodej pary, pomysłu na wesele i umiejętności łapania okazji cenowych.

Domy weselne z reguły nie pobierają opłaty za sam wynajem sali, usługi kelnerskie, gdyż zazwyczaj są one już wliczone w tzw. talerzyk, czyli w menu. Ceny menu są rozmaite, od 100 zł aż do 1000 zł od osoby. Niektóre domy weselne pobierają osobne opłaty za szatnię, serwis czy też oferują pokoje dla gości. Są też takie, które zapewniają apartament małżeński na noc w gratisie. Pokoje dla gości w domach weselnych są zazwyczaj dość drogie, warto więc zapoznać się okolicą, bo być może w pobliżu znajdzie się jakiś motel lub mały hotelik, w którym uda się zarezerwować niedrogo kilka pokoi na noc.

Żadne wesele nie może się oczywiście obejść bez muzyki i tańców. Koszty wynajęcia zespołu czy DJ-a są bardzo zróżnicowane. Za zespół możemy zapłacić więcej niż za DJ-a, choć nie jest to regułą, gdyż bywa, że zespół policzy sobie za całonocną usługę 2 tys., a DJ 2500. Jednak w muzykę na wesele warto zainwestować, bo od niej i umiejętności poprowadzenia zabawy przez DJ-a czy zespół zależy dobra zabawa twoich gości.

Alkohol, podobnie jak muzyka, na weselu być musi. Zazwyczaj liczy się pół litra czegoś mocniejszego na osobę, do tego musi być jakieś piwo, wino i oczywiście szampan. Tu również koszt całkowity uzależniony jest od cen alkoholi, na jakie zdecyduje się para młoda. Niektóre hurtownie alkoholi udostępniają opcję zwrotu nienaruszonego alkoholu. To dobra opcja, która pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Suknia ślubna i garnitur to również niemały wydatek. Wiele salonów ślubnych sprzedaje suknie z ogromną marżą, dlatego warto poszukiwania sukni zacząć dużo wcześniej i przejść wszystkie salony w mieście, bo zdarza się, że dokładnie taka suknia w innym salonie może być tańsza nawet o kilkaset zł. Salony mody męskiej często wyprzedają swój towar w promocjach, być może przy takiej okazji znajdziecie coś w sam raz, w odpowiedniej cenie, dla Pana Młodego.

Ciasta weselne i tort dla nowożeńców to także dość duży koszt. Zanim pójdziecie do cukierni zamówić ciasta, popytajcie wśród znajomych, być może znają kogoś, kto piecze ciasta na zamówienie. Wiele pań w domowym zaciszu wypieka przepyszne ciasta za niewielką opłatą.

Do wszystkich tych wydatków dochodzą jeszcze wcale niemałe koszty rozmaitych dekoracji niezbędnych do ustrojenia kościoła, samochodu, klatki schodowej, jeśli w miejscu zamieszkania Panny Młodej jest taki zwyczaj, fryzjera, fotografa, wynajmu samochodu, zaproszeń, sukni na przebranie, butów itp. Warto szukać promocji oraz specjalnych ofert dla par młodych.

Podsumowując - ślub i wesele mogą kosztować krocie. Można też postarać się obciąć nieco koszty szukając wyprzedaży, korzystając z pomocy przyjaciół i robiąc wiele rzeczy samodzielnie.

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Suknia Ślubna na lato

Lato to najpiękniejsza pora roku. I najbardziej lubiana przez Pary Młode. Lato jest inspirujące i oferuje znacznie więcej możliwości do zorganizowania pięknego ślubu, niż jakakolwiek inna pora roku. Także w kontekście garderobianym. Panny Młode mogą bez obaw, że zmarzną w kościele podczas ślubnej ceremonii, odziać się w lekkie, zwiewne, mocno wydekoltowane suknie ślubne.

Podczas gorącego lata lekka suknia ślubna jest nieoceniona. Wszak Panna Młoda występuje w niej dobre kilka lub nawet kilkanaście godzin. Nie powinna być ona zbyt ciężka i składać się z nazbyt wielu warstw, gdyż podczas upalnego dnia będzie się ona wydawać jeszcze cięższa.

Nasze suknie ślubne są lekkie. Wszystkie bez wyjątku. Jedną z najlepszych propozycji na letni ślub z pewnością będzie krótka sukienka ślubna Dorotka.

 

Dorotka to wyjątkowa kreacja, która pozwoli każdej Pannie Młodej poczuć się pięknie, ale też wygodnie. Sukienka przed kolano świetnie wyeksponuje zgrabne, opalone nogi i doda całej sylwetce lekkości.

Kolejną propozycją na ślub latem jest również sukienka krótka, Grazia.

 

Grazia jest suknią sprawiającą wrażenie wyjątkowo lekkiej. Które to wrażenie tworzone jest przez karczek z delikatnego, pozbawionego wzorów tiulu, oraz lekkiej organzy, z której uszyta jest reszta kreacji. Spódnica nie jest zbyt mocno umarszczona, co dodatkowo dodaje sukni lekkości. Długość nieco za kolano pozwoli Pannie Młodej pochwalić się zgrabnymi nogami, ale też zapewni porządną podczas upalnego dnia przewiewność.

Wśród letnich propozycji znajduje się także suknia Keblina.

 

Keblina to dość oryginalna suknia, ale spodoba się kobietom, które szukają sukni lekkich, nieprzytłaczających nadmierną ilością warstw, marszczeń i ozdób. Stanik Kebliny uszyty jest z gęstej koronki, a dół z lekkiego, jak mgła muślinu. To suknia idealna na lato, gdyż nie sprawia wrażenia ciężkości, a aby jeszcze bardziej ją odciążyć, można pod nią niemal nie zakładać bielizny, gdyż wystarczy cielisty biustonosz samoprzylepny. To dość odważna kombinacja i oczywiście tylko nasza propozycja, gdyż zawsze można wszyć pod koronkę warstwę nieprzezroczystą, jednak niektórym Pannom Młodym taka mała ekscentryczność może się spodobać.

Ciekawą propozycją na lato jest także kreacja ślubna Paloma.

 

Nie dość, że dwuczęściowe suknie ślubne w tym sezonie zrobiły furorę na wybiegach, to jeszcze jest to jedna z najlżejszych kreacji, jakie możemy zaproponować naszym Pannom Młodym. Suknia składa się koronkowego topu z długim rękawem i długiej, muślinowej spódnicy. Atutem tej kreacji jest nie tylko fakt, iż jest to topowa suknia, ale też jest to suknia bardzo praktyczna. Jeśli dzień ślubu jest wyjątkowo upalny, Panna Młoda może w trakcie wesela zmienić sobie górę kreacji nawet na zwykły biały top na ramiączkach i nadal będzie wyglądała uroczo.

Jeśli jednak szukacie czegoś bardziej dostojnego, a jednocześnie lekkiego i nieprzytłaczającego to doskonałym wyborem na lato będzie suknia ślubna Aga.

 

Aga jest kreacją piękną i lekką. Uszyta w całości ze ślicznej koronki zapewni Pannie Młodej odpowiednią oprawę ślubną, ale też zagwarantuje jej lekkość i przewiewność. Suknia posiada tren, który przydaje jej ceremonialności, niemniej jest to tren uszyty z koronki, zatem nie obciąża kreacji.

Już sama koronka zapewnia poczucie lekkości i przewiewności, a brak wielu halek i marszczeń pozwala poczuć się lekko i komfortowo nawet podczas 30 stopniowych upałów.

Nasze Panny Młode mogą wybierać suknie ślubne nie tylko z najnowszej kolekcji, gdyż w naszym salonie dysponujemy wzorami sprzed roku, dwóch i wcześniejszych lat. Nadal cieszą się one dużą popularnością i są chętnie wybierane przez klientki. Warto zajrzeć do naszego salonu i zobaczyć, jakie jeszcze propozycje na lato można u nas znaleźć, a zapewniamy, że jest ich o wiele więcej, niż można pokazać na stronie.

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Zmiana cen sukien ślubnych od 1 lipca 2018

Nastąpiła zmiana cen sukien ślubnych od dnia 1 lipca 2018 roku - nowa cena to 1400 zł.

Oczywiście wszystkie zamówione przed tym terminem suknie ślubne zostaną wykonane po starej cenie.Ślubne muzykowanie

Ślubne muzykowanie. Jakiś czas temu po internecie krążył filmik z nagraniem ze ślubu, podczas którego ksiądz wykonał dla Pary Młodej utwór Hallelujah nieżyjącego już Leonarda Cohena. Filmik z miejsca podbił serca nie tylko przyszłych małżonków, ale niemal wszystkich odbiorców. Nie spodobał się jednak kościelnym hierarchom. Zakazano wykonywania go podczas ślubów, warto jednak wiedzieć, że nie chodzi tu o sam utwór, gdyż wiele innych świeckich pieśni śpiewanych w kościołach podczas ceremonii zaślubin trafiło na cenzurowane.

Zasadniczo nie istnieje żadna lista piosenek zakazanych w świątyni podczas mszy, a rzecz rozbija się o piosenki świeckie w ogóle. Księża nie chcą, aby przy wyborze muzyki na ślub panowała dowolność, gdyż mogłoby to zakończyć się udzielaniem ślubów w disco polowych bądź ciężkich, metalowych rytmach. A przecież ślub to uroczystość doniosła, święta, więc i muzyka powinna być odpowiednia. I zasadniczo, jest w tym sporo racji, gdyż decydując się na ślub w otoczeniu sacrum, należałoby przyjąć ofertę kościoła z całym dobrodziejstwem inwentarza, z muzyka włącznie.

Jednak już na zabawę weselną muzykę wybieramy sami. Jakie utwory są najpopularniejsze na polskich weselach? Rządzi oczywiście disco polo, gdyż jest to muzyka lekka, skoczna i idealna do tańca. Można nie być jej fanem, ale przyznać trzeba, że na imprezach typu wesela łączy ona pokolenia.

W kategoriach piosenek o ślubie tak naprawdę niewiele jest utworów traktujących o samym ślubie właśnie.

Piosenką, która podbijała listy przebojów ślubnych kilkanaście lat temu, był utwór zespołu Top One pt. Złoty krążek. Grano ją swego czasu niemal na wszystkich weselach. Nawet dziś, można zobaczyć jeszcze Parę Młodą wykonującą swój pierwszy taniec w rym tego właśnie walca.

Drugim szalenie popularnym utworem była piosenka grupy Dwa plus jeden, zatytułowana Windą do nieba. Wiele Panien Młodych wybierało ten kawałek, jako podkład do ślubnego video czy pod pierwszy taniec. Z czasem jednak zorientowano się, że nie jest to zbyt szczęśliwy wybór dla nowożeńców, gdyż Elżbieta Dmoch opowiada w niej o przygotowaniach do ślubu z niekochanym przez nią mężczyzną. Obecnie utwór ten usłyszymy na ślubnych teledyskach już raczej rzadko, o ile w ogóle.

Kolejną piosenką, traktująca o ślubie jest Weselne preludium Krzysztofa Krawczyka. Choć można ten utwór nazwać już mocno wiekowym, to przyznać trzeba, że jest on ponadczasowy i wszyscy młodzi ludzie przezywają podobne uniesienia podczas swoich ślubów.

Jedną z najpiękniejszych piosenek o ślubie niewątpliwie jest utwór Seweryna Krajewskiego pt. Najpiękniejsza. To utwór, który nadaje się zarówno na podkład video, jak i na pierwszy taniec. A skoro już jesteśmy przy Sewerynie Krajewskim, nie sposób nie wspomnieć o jego wielkim przeboju, kochanym przez chyba wszystkie Panny Młode – Wielka miłość. Przyznać trzeba, że chyba nikt nie potrafi mówić tak pięknie, a jednocześnie tak prosto, o tym, co najpiękniejsze, czyli o miłości, jak on.

Jednak chyba najbardziej wzruszającą piosenką opowiadającą o ślubie jest utwór z musicalu Skrzypek na dachu, pt. Sunrise, sunset. Co prawda niespecjalnie nadaje się on do tańca, ale jako muzyka pod video, jak najbardziej.

Muzyka to oczywiście rzecz gustu i każdy wybiera taką, jaka mu odpowiada. I to jest dobre, gdyż muzyka ta będzie towarzyszyć waszym wspomnieniom przez późniejsze lata i ważne, aby była ona wasza i tylko dla was.

 

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Od 1 lipca - nowa cena 1400 zł

Od dnia 1 lipca 2018 roku nastąpi zmiana cen sukien ślubnych szytych w naszym salonie - nowa cena każdej sukni ślubnej będzie 1400zł.

Wszystkie zamówienia złożone do dnia 30 czerwca 2018 będzie obowiązywać stara, aktualna cena 1300zł.

Zapraszamy do naszego Salonu i zachęcamy do składania zamówień przed dniem 1 lipca 2018, co zagwarantuje niższą cenę.

Zobacz naszą najnowszą kolekcję:

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Małżeńska sypialnia

Relacje małżeńskie oparte są na miłości, szacunku i zaufaniu. Te trzy filary to baza, na której oparta jest reszta aspektów małżeńskiego życia. Jednym z takich aspektów jest małżeńska sypialnia, a w niej główne miejsce zajmuje małżeńskie łoże.

Małżeńskie łoże nie zawsze było tak okazałe, jak dziś. Nie zawsze też małżonkowie mogli cieszyć się urokami korzystania ze wspólnej sypialni, choć przyznać trzeba, że w historii łóżka, to małżeńskie zajmuje szczególne miejsce.

W czasach, kiedy nawet książęce domostwo, niewiele różniło się od domów poddanych, a taka sytuacja miała miejsce jeszcze w czasach Mieszka I, małżonkowie często nie posiadali osobnych pomieszczeń, w których mieściłaby się sypialnia. Bywało, że za miejsce do spania służyło posłanie rozłożone w sali, która za dnia pełniła jeszcze kilka innych funkcji, np. sali audiencyjnej, sali narad, jadalni. Pomieszczenie takie zazwyczaj było podzielone ścianami z desek na osobne boksy, a wejścia do tych boksów zasłaniano kotarami. Dopiero gdy dwór zaczął się rozrastać i widoczna stała się hierarchia na nim, zaczęto wydzielać osobne pomieszczenia o rozmaitym przeznaczeniu. Takoż więc i powstały osobne, małżeńskie sypialnie.

W średniowieczu, a i długo po nim też, łóżko było zbytkiem, z którego korzystali jedynie możni. W ówczesnych czasach nie zajmowano się jakoś specjalnie higieną snu, nie dbano o wyjątkową wygodę i ogólnie niezbyt zawracano sobie głowę komfortem. Sen traktowany był podobnie, jak jedzenie – jadło się, aby żyć i spało się, bo organizm się tego domagał, i tyle. Łóżka były wąskie i krótkie. Zazwyczaj była to prosta skrzynia na nogach, wypełniona słomą, którą przykrywano lnianą tkaniną. Słomę co jakiś czas się wymieniało, ale powodem tej wymiany nie była potrzeba higieniczna, a niewygoda spowodowana zbijaniem się słomy. Taka forma łóżka funkcjonowała w Polsce przez kilkaset lat.

Fakt posiadania osobnych sypialni przez wiele wieków dotyczył jednak tylko władców i ludzi bardzo zamożnych, których stać było na dom z kilkoma, najczęściej dwoma, lub trzema izbami. Choć i tak sypialnia małżeńska dzielona była z dziećmi. Biedota zazwyczaj miała do dyspozycji jedną tylko izbę, z której korzystało wiele osób, także nocą. Trudno w tej sytuacji mówić o intymności małżeńskiej sypialni, gdyż poza małżonkami i dziećmi, izba ta służyła za sypialnię także teściom, ewentualnym gościom, oraz pozostałemu w domu rodzeństwu któregoś z małżonków. Z biegiem lat możliwość korzystania z łóżka stała się dostępna także dla ludzi biedniejszych. Jednak na owym małżeńskim łożu, często bardzo wąskim (max. 130 cm), spali małżonkowie z najmłodszymi dziećmi, ułożonymi „w nogach”, a czasem między te dzieci wpasowywali się też starzy teściowie.

W międzyczasie sypialnie królów i możnych ewoluowały. Osobne sypialnie otrzymali zarówno mężowie, jak i żony. W późnym średniowieczu wymóg osobnego spania wynikał z kilku powodów, m.in. z wymogów religijnych, zakazujących kontaktów między małżonkami w innym niż prokreacja celu i tylko w dniach wskazanych przez kościół. Warto pamiętać, że w średniowieczu świat kobiet i mężczyzn był mocno rozgraniczony. Mężczyźni mieli swoje sprawy, kobiety swoje, a spotykali się wyłącznie w sypialni. W sypialni kobiecej z reguły sypiały damy dworu lub bliskie służące, czasem nawet dzieliły łóżko z władczynią. Bywało, że w sypialni pana domu także sypiał jakiś sługa czy najbliżsi towarzysze, jednak panowie, w ramach dbania o zbawienie dusz swoich małżonek, w dni, kiedy nie wolno im było współżyć z żoną, zapraszali do swych sypialni inne panie. Kobiety w swoich sypialniach poczynały i rodziły dzieci, przechodziły okres połogu itp. Z czasem łóżka stawały się coraz bardziej ozdobne, nadal były jednak wąskie i dość krótkie.

Alkowy znane były w świecie od starożytności, ale do polskich dworków i domostw mieszczańskich dotarły dopiero w XVII wieku. Były to pomieszczenia bez okien, usytuowane zazwyczaj za pokojem bawialnym i służyły za sypialnię. Nie były to pomieszczenia duże, ot takie, aby zmieściło się w nim łóżko. Panowie mieli swoje gabinety, panie miały swoje pokoje i zdarzało się, że małżonkowie w alkowie spotykali się od czasu do czasu, w jednym, wiadomym celu. Na przełomie XVIII i XIX wieku alkowy ewoluowały już w stałe sypialnie małżonków i dopiero od tego czasu można mówić o wspólnej, małżeńskiej sypialni i solidnym, dużym małżeńskim łożu. Nie wszystkim się to jednak podobało.

Początki XX wieku to też początek wielu zmian w obyczajowości i początki rewolucji seksualnej. Małżeństwa zaczęto zawierać z miłości, a z miłością, jak wiadomo, w parze idzie także namiętność. Paradoksalnie to właśnie w tym czasie, kiedy zaczęto otwarcie mówić o potrzebach kobiet, zwolennicy rewolucji seksualnej nawoływali do likwidacji wspólnych sypialni. W kobiecych pismach pojawiały się artykuły namawiające do sypiania w osobnych sypialniach dowodzące, iż wspólna sypialnia zabija namiętność. Uważano, że małżonek nie powinien widywać żony w papilotach na głowie i koszuli nocnej, a żona męża w szlafroku i domowych papuciach. Twierdzono, iż takie codzienne widoki sprawiają, że małżonkowie przestają być dla siebie pociągający, a pożądanie pryska niczym bańka mydlana. We wspólnych małżeńskich sypialniach, które przecież tak naprawdę pojawiły się niespełna dwa wieki wcześniej, widziano relikt zamierzchłych epok, uważano je za niemodne i niekorzystnie wpływające na małżeńskie pożycie.

Być może, osobne sypialnie przyjęłyby się, gdyby nie wybuch II wojny światowej. Po wojnie, pośród gruzów rodziło się nowe życie i nowa obyczajowość, ograniczona bardzo często niedostatecznym dla rodziny metrażem. Powojenne dwupokojowe maluteńkie mieszkanka w żadnej mierze nie zapewniały nie tylko możliwości posiadania dwóch sypialni, ale i sypialni w ogóle.

Dziś się to zmienia, małżonkowie starają się nawet na niewielkiej powierzchni wydzielić osobne miejsce do spania. Łóżka małżeńskie stają się coraz większe i wygodniejsze. I coraz efektowniejsze. Sypialnia jest traktowana, jako miejsce intymne i bardzo osobiste. Nie zaprasza się tu osób postronnych ani nie udostępnia się swojego małżeńskiego łoża gościom. To dobrze, gdyż sypialnia powinna być miejscem dostępnym tylko dla małżonków.

Producenci łóżek prześcigają się w zapewnieniu parom jak najbardziej komfortowego snu. W ostatnim czasie wśród najnowszych innowacji pojawiły się materace dla dwojga, na których komfortowo mogą wyspać się małżonkowie o sporej różnicy wagi.

Wybór łóżek także jest imponujący, a jedyne co nas ogranicza to powierzchnia sypialni, gdyż dobie korzystnych kredytów nawet cena nie jest już przeszkodą nie do przeskoczenia.

Łóżko małżeńskie

Łóżko do sypialni "Paris" - producent łóżek SENPO

Amatorzy natury mogą w pięknych i bardzo wygodnych łóżkach drewnianych przebierać jak w ulęgałkach. Mnogość wzorów i rozmiarów do wyboru sprawia, że można dziś spać na łóżku, w którym każdy z partnerów będzie czuł się swobodnie.

A dla miłośników luksusów producenci oferują łóżka kontynentalne, jeszcze kilkanaście lat temu znane nam tylko z amerykańskich filmów. Wysokie, okazałe i niesamowicie wygodne czynią małżeńską sypialnię miejscem wyjątkowym i niezmiernie komfortowym.

Dziś małżonkowie mogą spać, komfortowo, intymnie i higienicznie, a to tylko sprzyja namiętności w sypialni.

 

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Suknia ślubna po ślubie

Ślub, ślub i po ślubie. Masa przygotowań, multum czasu spędzonego na poszukiwaniach wyjątkowej kreacji, wiele nerwów, ale też ogrom dobrej zabawy i niesamowitych, bezcennych wspomnień. Jakiś czas po ślubie i weselu życie zaczyna toczyć się, jak wcześniej, a każdy wraca do swoich obowiązków. I tylko ona, cudowna, biała, wymarzona, wisi od dawna w szafie zapakowana w foliowy worek. Czasem natkniesz się na nią i westchniesz z nostalgią, uśmiechając się na myśl o najważniejszym dniu w swoim życiu.

Mężczyźni pod względem swojego ślubnego stroju stoją na znacznie lepszej pozycji. W ślubnym garniturze mogą, kolokwialnie mówiąc, obskoczyć jeszcze wiele różnych imprez. Panowie zatrudnieni w służbach mundurowych w ogóle nie muszą kłopotać się zakupem garnituru do ślubu ani tym, co z nim później zrobić, gdyż oni zazwyczaj na ślubnym kobiercu stają odziani w swoje piękne galowe mundury. Suknia ślubna to kreacja wyjątkowa i jednorazowego użytku. Ale tylko w przypadku jednej kobiety, gdyż może ona przynieść szczęście jeszcze wielu innym szczęśliwym Pannom Młodym.

Wiele kobiet postanawia zatrzymać swoją suknię ślubną. Pragną one zatrzymać wspomnienie tego pięknego dnia i emocji, jakie tego dnia czuły na zawsze. Inne nie są tak sentymentalne i gdy już dojdą do siebie po weselnych emocjach, postanawiają suknię sprzedać. Z pierwszej grupy kobiet, dość spora część także po jakimś czasie zmienia zdanie i wystawia swoją ślubną kreację na sprzedaż, głównie ze względu na fakt, iż przechowywanie sukni ślubnej była kłopotliwe.

Czy warto sprzedać swoją najważniejszą kreację, jak się do tego zabrać, czy da się zarobić na sprzedaży używanej sukni ślubnej i czy warto kupić używaną suknię ślubną.

Na pierwsze pytanie odpowiedź jest prosta – tak wato ją sprzedać. Jak już wspomniano, przechowywanie sukni ślubnej może sprawiać problemy. A im dłużej będziemy trzymać ją zapakowaną w worek i zamkniętą w szafie, tym bardziej będzie się ona gnieść, deformować i być może zżółknie. Po dłuższym czasie może się okazać, że suknia na sprzedaż się już nie nadaje.

Jak się zabrać do sprzedaży ślubnej kreacji?

Z pewnością pierwsze co powinnyście zrobić to oddać suknię do pralni. Nie próbujcie prać sukni ślubnej w domu, bo albo jej w ogóle nie dopierzecie, albo zniszczycie tkaninę. Przed oddaniem sukni do pralni sprawdźcie, czy wszystkie guziki i koraliki trzymają się dobrze, czy nie ma gdzieś żadnych naddarć i sprutych szwów. Jeśli takowe są, to należy je pozszywać samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnej krawcowej. Przy odbiorze sukni z pralni również warto skontrolować, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń. Pranie sukni to podstawa, jeśli chcecie uzyskać dobra cenę, a każda, dosłownie każda suknia ślubna nadaje się do prania tuż po weselu. Im suknia świeższa i estetyczniejsza, tym cena lepsza.

Czy da się zarobić na sprzedaży używanej sukni ślubnej?

Teoretycznie nie da się zarobić na rzeczy używanej. Każda rzecz bowiem traci swoją wartość już w chwili zakupu. Nowe auto zakupione w salonie traci na swojej wartości 20% w momencie podpisania umowy i wyjazdu z salonu. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że od chwili zakupu każda rzecz, którą chcielibyśmy sprzedać, otrzymuje status rzeczy używanej, a ta, jako taka nie może mieć takiej samej wartości jak nowa, gdyż ktoś już jej używał. Nawet jeśli jest to suknia ślubna założona jeden raz, auto, którym dojechaliśmy tylko z salonu do domu czy telewizor, który dopiero co wyjęliśmy z kartonu. Należy zatem przygotować się na to, że za swoją suknię nie otrzymacie ceny równej tej, za którą ja kopiłyście. Najdotkliwiej różnice w cenie sukni odczuwają kobiety, które za swoja nową suknię zapłaciły kilka tysięcy zł. Suknia za 4 czy 5 tys. zł może na rynku wtórnym uzyskać cenę równą co najwyżej połowie swej pierwotnej wartości. Warto się nad tym zastanowić już podczas zakupu i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupować aż tak drogą kreację.

Czy warto kupować suknie używane?

Z pewnością argumentem za zakupem używanej sukni ślubnej jest cena, choć akurat ceny naszych nowych sukni ślubnych, szytych na miarę, zadają kłam tej teorii, niemniej funkcjonuje ona i ma się dobrze od lat. Ceny używanych sukni ślubnych zaczynają się od 1000 zł i dochodzą nawet do 3000 zł. Niezwykle rzadko udaje się upolować ciekawą i w dobrym stanie kreację ślubną w cenie poniżej 1000 zł.

Przed zakupem używanej sukni ślubnej za 2500 zł, warto się zastanowić ile na swojej wartości straci ona w chwili, gdy będziecie chciały ją znów wypuścić na rynek. Z pewnością na takiej transakcji stracicie całkiem sporo, gdyż im więcej razy suknia noszona tym jej cena niższa. Co ciekawe, wiele komisów dopuszcza możliwość przyjęcia od klienta sukni zakupionej u nich, ale cena odkupienia sukni, jest niższa co najmniej o połowę i co jeszcze ciekawsze, później tę swoją kreację możesz zobaczyć wystawioną za cenę, jaką wcześniej zapłaciłaś za jej zakup. Jednym słowem, nigdy nie wiesz, ile Panien Młodych przed Tobą brało w niej ślub i jaka jest jej rzeczywista wartość.

Kupując nową, uszytą dla konkretnej osoby suknię ślubną w naszym salonie, zapłacicie 1300 zł (cena obowiązująca w maju 2018) i bardzo prawdopodobne, że uda się ją później sprzedać za 1000 zł. Czyli odzyskujecie tysiąc, co w stosunku do ceny startowej jest bardzo korzystne. Niestety sprzedaż sukni, za którą zapłaciłyście 4 tys. zł za połowę jej wartości, jest już sporą stratą.

Ciekawostka - Z pewnych źródeł wiemy, że niektórym Pannom Młodym, które szyły sobie suknie ślubne w naszym salonie, udało się uzyskać cenę wyższą od tej, za jaką zakupiły ją u nas, choć z pewnością w takich przypadkach czynnikiem determinującym taką, a nie inną cenę, jest cena startowa.

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Piękno w rozmiarze XXL

Piękno niejedno ma imię, a co więcej jest to pojęcie wybitnie subiektywne. Dlatego niektórzy mężczyźni nie obejrzą się na ulicy za dziewczyną w rozmiarze 48, ale są też tacy, w oczach których kobieta nosząca ubrania w rozmiarze 34 jest totalnie nieatrakcyjna i nie warta ich uwagi. Podobnie zresztą jest w przypadku pań. Jedne zainteresują się szczupłym okularnikiem, inne preferują panów z rozbudowaną muskulaturą, a jeszcze innym marzy facet misio. Preferencje wyboru partnera życiowego są bardzo indywidualne, niemniej i tak najważniejsza jest miłość, jaką obdarzają się narzeczeni. Drugą najważniejszą rzeczą w związku, jest oczywiście suknia ślubna Panny Młodej :-)

O ile dziewczęta o typowej budowie sylwetki mogą w ofertach salonów ślubnych przebierać, jak w ulęgałkach, o tyle już kobiety wybijające się ponad standardy, traktowane są w wielu z nich nieco po macoszemu. Ale nie u nas. W naszej pracowni od lat już ubieramy Panny Młode w piękne suknie ślubne, nie dyskryminując żadnej z powodu rozmiaru, gdyż wychodzimy z założenia, że wszystkie Panny Młode są piękne i każda bez wyjątku musi się w najważniejszym dniu swojego życia prezentować doskonale.

Co w naszym salonie znajdzie kobieta nosząca rozmiary 44 i większe? Co roku całkiem sporo, ale w tym roku wyszliśmy ze specjalną kolekcją sukni dedykowanych paniom o pełniejszych kształtach.

Tradycyjnie suknie w rozmiarach XXL szyte są podług starego, ale sprawdzonego szablonu, i te cieszą się największym powodzeniem. Zazwyczaj są to kreacje klasyczne o linii nieobciążającej sylwetki. Stosuje się tkaniny miękkie, zapewniające kobiecie poczucie lekkości i swobody.

Suknia Ślubna Anna

https://obajtek.pl/m/foto/Suknie_Slubne/180_-_Kolekcja_2018/Anna_-_Suknia_Slubna_2018.amp.html

Ale czy Panna Młoda nosząca rozmiar XXL nie może sobie pozwolić na suknię o fasonie princessy? Oczywiście, że może. Co więcej, w takiej kreacji będzie wyglądać równie dobrze, jak dziewczyna szczupła, gdyż princessa jest fasonem idealnym wręcz do ukrycia szerokich bioder, które zginą pod mocno umarszczoną spódnicą, a gorset ładnie modeluje i wyszczupla talię i stan.

Suknia Ślubna Erudyka

https://obajtek.pl/m/foto/Suknie_Slubne/180_-_Kolekcja_2018/Eurydyka_-_Suknia_Slubna_2018.amp.html

Kobiety noszące duże rozmiary, wychodzą z założenia, że bogata, strojna kreacja doda im jeszcze więcej kilogramów, zazwyczaj więc wybierają suknie proste i skromne z mocno ograniczoną ilością ozdób. To błąd, gdyż wystarczy zastosować właściwe tkaniny, lekkie i zwiewne, aby dodatkowe warstwy nie tylko przestały przeszkadzać, ale też dodały Pannie Młodej pewności siebie a sukni strojności.

Suknia Ślubna Łucja

https://obajtek.pl/m/foto/Suknie_Slubne/180_-_Kolekcja_2018/Lucja_-_Suknia_Slubna_2018.amp.html

Podczas wyboru sukni warto przyswoić sobie kilka głównych zasad, które pomogą opracować wzór i wybrać tę idealną suknię.

Pierwsza to szpice. Wszelkie skosy i szpice wysmuklają. Czy to dekolt, czy to baskinka, ukośne drapowania, czy gorset, jeśli będą one zwężać się ku dołowi, zawsze zadziałają wyszczuplająco.

Suknia Ślubna Eugenia

https://obajtek.pl/m/foto/Suknie_Slubne/180_-_Kolekcja_2018/Eugenia_-_Suknia_Slubna_2018.amp.html

Kolejną regułą są ramiączka. Ramiona kobiet tęższych zazwyczaj są zaokrąglone, a każdy owal, każda krągłość sprawiają, że sylwetka wydaje się być jeszcze bardziej okrągła. Zatem dobrym wyborem zawsze okazują się w takich przypadkach szerokie ramiączka.

Suknia Ślubna Kalina

https://obajtek.pl/m/foto/Suknie_Slubne/180_-_Kolekcja_2018/Kalina_-_Suknia_Slubna_2018.amp.html

Trzecia zasada to eksponować to, co warte podkreślenia. Jeśli kobieta zaakcentuje to, co u niej najpiękniejsze może odwrócić uwagę od tych miejsc, które chciałaby ukryć. Jeśli ma zgrabne nogi, warto pomyśleć o sukni krótszej. Jeśli jej atutem jest ładny biust, koniecznie trzeba go ładnie podkreślić. Najkorzystniejszym dla każdego biustu jest dekolt w kształcie serca, bo w nim każdy biust wygląda kusząco i po prostu ładnie. Każdy, bez względu na jego rozmiar i kondycję.

Suknia Ślubna Felicyta

https://obajtek.pl/m/foto/Suknie_Slubne/180_-_Kolekcja_2018/Felicyta_-_Suknia_Slubna_2018.amp.html

Oczywiście to nie wszystkie modele sukni, które zadedykowaliśmy w kolekcji 2018 paniom w rozmiarze 44+, ale mamy nadzieję, że po tej próbce widać, iż jest u nas w czym wybierać. I zawsze będzie, bo dla nas każda Panna Młoda jest najpiękniejsza na świecie.

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Suknie Małe i Duże

Sesja zdjęciowa kolekcji 2018 to także prezentacja naszej uroczej małej modelki :)

{gallery}m-web-foto/Zebrane_-_Zdjecia_Rozne/Uszyte_w_Naszym_Salonie//web__Zuzia_-_Suknie_Male_i_Duze_-_2017{/gallery}

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Suknie Ślubne Kolekcja 2018

Od 4 listopada 2017 (sobota) można oglądać i przymierzać w naszym salonie w Krakowie suknie ślubne z kolekcji na rok 2018. Jak zwykle jest to szeroki wybór wzorów, zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Wszystkie suknie ślubne z tej jak i poprzednich kolekcji, są szyte na miarę, w komplecie z bolerkiem i welonem w jednej niesamowicie niskiej cenie! Piękne i tanie suknie ślubne z kolekcji na rok 2018Adelajda - Suknia Slubna 2018

Aga - Suknia Slubna 2018

Anna - Suknia Slubna 2018

Basia - Suknia Slubna 2018

Beata - Suknia Slubna 2018

Bianka - Suknia Slubna 2018

Dionize - Suknia Slubna 2018

Dorotka - Suknia Slubna 2018

Esmeralda - Suknia Slubna 2018

Eugenia - Suknia Slubna 2018

Eurydyka - Suknia Slubna 2018

Euzebia - Suknia Slubna 2018

Ewa - Suknia Slubna 2018

Felicyta - Suknia Slubna 2018

Geby - Suknia Slubna 2018

Gosia - Suknia Slubna 2018

Grazia - Suknia Slubna 2018

Greta - Suknia Slubna 2018

Inka - Suknia Slubna 2018

Isabel - Suknia Slubna 2018

Iza - Suknia Slubna 2018

Izaslawa - Suknia Slubna 2018

Izydora - Suknia Slubna 2018

Jadwiga - Suknia Slubna 2018

Kalina - Suknia Slubna 2018

Karolina - Suknia Slubna 2018

Keblina - Suknia Slubna 2018

Kira - Suknia Slubna 2018

Klotylda - Suknia Slubna 2018

Kornelia - Suknia Slubna 2018

Lucja - Suknia Slubna 2018

Luiza - Suknia Slubna 2018

Madzia - Suknia Slubna 2018

Magda - Suknia Slubna 2018

Magnolia - Suknia Slubna 2018

Malgosia - Suknia Slubna 2018

Malina - Suknia Slubna 2018

Maria - Suknia Slubna 2018

Marita - Suknia Slubna 2018

Milena - Suknia Slubna 2018

Nikodetta - Suknia Slubna 2018

Norberta - Suknia Slubna 2018

Odetta - Suknia Slubna 2018

Olenka - Suknia Slubna 2018

Paloma - Suknia Slubna 2018

Petronela - Suknia Slubna 2018

Roma - Suknia Slubna 2018

Sanga - Suknia Slubna 2018

Serena - Suknia Slubna 2018

Szarma - Suknia Slubna 2018

Tamira - Suknia Slubna 2018

Tifani - Suknia Slubna 2018

Ula - Suknia Slubna 2018

Weronika - Suknia Slubna 2018

Wiktoryna - Suknia Slubna 2018

 

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Historia małżeństwa

Historia małżeństwa. Człowiek to istota stadna, dlatego na początku było stado. Nie para, nie mężczyzna i kobieta, nie plemię, gdyż pierwsi ludzie nie zdawali sobie jeszcze sprawy z istnienia genów, więzów krwi czy związków dusz. Kiedy ludzie zaczęli łączyć się w pary? Nie wiadomo. Etiolodzy uważają, że potrzeba łączenia się w grupy lub pary występuje w chwili, gdy pojawia się potomstwo.

Prapoczątki człowieka były dla naszego gatunku niezwykle trudne, szczególnie dla kobiet. Ciężarna kobieta, a później matka nie była w stanie zapewnić sama sobie i maleństwu ochrony i pożywienia, potrzebowała do tego pomocy silnego, męskiego osobnika, który przyniósłby jej i młodym mięso z polowania oraz obronił ich przed atakiem dzikiego zwierza.

Dziś możemy się krzywić na taką nieporadność kobiet pierwotnych, ale życie kilkadziesiąt tysięcy lat temu nie było lekkie, łatwe i przyjemne. Badania, jakich dokonano na szczątkach najstarszej kobiety świata, Lucy, dowodzą, że ówczesne kobiety były niedożywione i obarczone wieloma chorobami, m.in. osteoporozą, krzywicą kości, dyskopatią, awitaminozą. Choć Lucy zmarła w wieku 26 lat to miała już za sobą kilka ciąż i porodów.

Antropologia kulturowa dostarcza dowodów na to, że małżeństwo, rodzina zapoczątkowane zostało w dalekiej przeszłości poprzez małżeństwa grupowe.

H. L. Morgan, antropolog, stworzył schemat rozwoju form małżeństwa. Według niego pierwszym etapem była niezorganizowana społecznie grupa. Członkowie grupy nie łączyli się pary, kopulowali ze sobą i płodzili potomków, którymi opiekowała się cała grupa.

Kolejnym etapem była rodzina kazirodcza, gdzie w mniej lub bardziej ścisłe związki wchodzili ludzie sobie bliscy. Niech nikogo nie oburza ten fakt, gdyż kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy lat temu liczba ludności na ziemi nie była zbyt oszałamiająca, a duże odległości dzielące siedziby różnych grup ludzkich, sprawiały, że raczej trudno byłoby mówić o chłopakach z sąsiedztwa. Małżeństwo nadal nie istniało w formie, w jakiej my dziś je pojmujemy.  Związek zazwyczaj zaczynał się przed spółkowaniem i kończył zaraz po akcie.

Następnym etapem na drodze ewolucyjnego rozwoju małżeństwa były małżeństwa grupowe, ale oparte na więzach krwi. Czyli bracia dzielili się swoimi żonami, a siostry swoimi mężami. Nadal jednak małżonkowie, choć tak naprawdę trudno nazwać ich małżonkami w dzisiejszym rozumieniu, nie mieszkali ze sobą, nie tworzyli wspólnych gospodarstw. Tego typu małżeństwa spotkamy jeszcze w dzisiejszym świecie.

Z czasem rodzina wskoczyła na wyższy poziom rozwoju, czyli małżeństwo parzyste. Nadal nie skutkowało ono wspólnym mieszkaniem i gospodarstwem, ale stanowiło już zalążek dzisiejszej formy. W każdym razie był to moment, kiedy ludzie dostrzegli wartość w przekazywaniu genów kolejnym pokoleniom i nietraceniu ich z oczu w przyszłości.

W dalszym czasie małżeństwa parzyste ewoluowały w związki monogamiczne, które zapewne nigdy by nie powstały, gdyby nie prawo własności i dziedziczenia. Związek z kobietą zyskał na wartości, gdyż zawierając małżeństwo z nią, mężczyzna wiązał się także z jej ojcem, bratem, bratem ojca i jego ojcem – jednym słowem wchodziło się do rodziny, dzięki której można było pomnażać swój majątek, przekazywać go później swoim dzieciom, prawnym dziedzicom. Układ z rodziną żony musiał być przypieczętowany umową.

Dziś małżeństwo także jest umową, zawieraną w różnych formach w zależności od kultury, kraju czy religii. Choć nie tylko w religiach chrześcijańskich małżeństwo uważane jest za związek uświęcony przez Boga czy bóstwo, to nie wszystkie małżeństwa zawierane są w świątyniach. Przez wiele setek lat także w kościele katolickim małżeństw nie zawierano w kościele, a ślubów zaczęli kapłani udzielać dopiero w czasie gdy wprowadzono nakaz rejestrowania zawartych małżeństw. Początkowo ślub był skromną uroczystością, odbywającą się w kościelnej kruchcie i polegającą na wyznaniu chęci zwarcia małżeństwa przez narzeczonych i podpisaniu odpowiednich papierów. Z czasem ceremonia ślubna nabrała znaczenia, otoczono ją odpowiednią oprawą i poprowadzono młodych przed ołtarz.Kolekcja 2018 Premiera

Od 4 listopada 2017 (sobota) można oglądać i przymierzać w naszym salonie w Krakowie suknie ślubne z kolekcji na rok 2018. Jak zwykle jest to szeroki wybór wzorów, zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Wszystkie suknie ślubne z tej jak i poprzednich kolekcji, są szyte na miarę, w komplecie z bolerkiem i welonem w jednej niesamowicie niskiej cenie! Piękne i tanie suknie ślubne z kolekcji na rok 2018* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018Ślubne rekordy

Ślubne rekordy. Kim była Najstarsza Panna Młoda i ile miała lat? Skąd pochodzi najmłodsza para młoda? Jaki był największy bukiet ślubny? Ile liczył najdłuższy welon i najdłuższy tren? Oraz wiele więcej ciekawostek...

Najstarsza Panna Młoda

Najstarsza Panna Młoda, Madeleine Francine, w chwili wypowiedzenia sakramentalnego TAK liczyła sobie prawie 93 lata, a jej wybranek, Francis Fernandez, miał wiosen 96. Para trafiła na karty Księgi Rekordów Guinnessa w 2002 roku.

Najstarszy drużba

Skoro już jesteśmy przy trochę starszej Młodej Parze, warto wspomnieć o Danielu Wilsonie Clement,  najstarszym drużbie, który pełnił swą powinność wieku 102 lat i 85 dni.

Najstarsza druhna

W kategorii drużbowania rekord Daniela bije jednak Edith Gulliford, druhna mająca 105 lat i 171 dni.

Najmłodsza Para Młoda

Rekord należy do małżonków z Bangladeszu, którzy chyba długo nie zdawali sobie sprawy z tego, że są małżeństwem. Ożeniono ich bowiem w wieku niemowlęcym. Panna Młoda miała 3 miesiące, Pan Młody 11 miesięcy. Ślub zawarto w celu pogodzenia dwóch zwaśnionych rodów.

Najwięcej druhen i drużbów
 
Rekord został pobity w 2013 roku przez Pannę Młodą z Sri Lanki, która na swym ślubie zgromadziła 126 druhen. 10 lat wcześniej rekord ustanowiła Christa Rasanayagam z 97 druhnami.

Największy bukiet

Choć  Christa Rasanayagam nie figuruje już w Księdze Rekordów jako posiadaczka największej ilości druhen, to jest ona zdobywczynią innego rekordu, mianowicie do niej należał największy bukiet świata. Największy bukiet ślubny bukiet świata zbudowany został z 1500 kwiatów, ważył 93 kilo i mierzył 60 m.

Najdłuższy welon

Najdłuższym welonem świata, wpisanym w 2009 roku do księgi Rekordów Guinnessa, jest welon Sandry Mechleb. Mierzył on ok. 3,5 km.

Najdłuższy tren

Najdłuższy tren sukni ślubnej mierzy 5 km. Suknię uszyło 10 niepełnosprawnych szwaczek z Dubaju. Był to projekt wykonany w ramach integracji osób niepełnosprawnych.

Wcześniej najdłuższym trenem dysponowała suknia ślubna 19 letniej Rumunki, Emmy. Tren jej sukni ślubnej miał długość 2.750 m. Choć Emma nie jest już rekordzistką, to jej tren zapadł w pamięć wszystkich mieszkańców Bukaresztu. W dniu swojego ślubu Emm przeleciała nad miastem w balonie, a jej tren powiewał nad miastem.

Największy tort ślubny

Największym tortem mogą pochwalić się nowożeńcy z 2004 roku. Składał się on z 4540 kilogramów biszkoptu i 2180 kilogramów kremu i polewy.

Najdroższy kawałek weselnego tortu

Najdroższy kawałek tortu sprzedano w 1998 roku za 29. 900 dolarów. Był to kawałek pochodzący z tortu, którym raczono się na weselu księcia i księżnej Windsoru w... 1937 roku.

Polski rekord – ślub pod wodą

W Księdze Rekordów Guinnessa znajdziemy kilku Polaków. Jednymi z nich są Ewa i Paweł Burkowscy z Zielonej Góry, Para Młoda, która sakramentalne TAK powiedziała sobie pod wodą. W podwodnym ślubie nowożeńcom towarzyszyło 303 osób, z czego 27 to goście weselni. Ślub trwał 25 minut i odbył się w 2011 roku.

Najbardziej medialny ślub

Nie tak dawny ślub księcia Wiliama i księżnej Kate zgromadził przed telewizorami 2 miliardy widzów. Milion osób towarzyszyło im pod pałacem Buckingham.

Do tej pory rekord należał do ojca księcia Wiliama, Karola. Ślub księżnej diany i księcia Karola przyciągnął przed odbiorniki 750 milionów ludzi w 74 krajach.

Najdroższy ślub

Mimo iż ślub dziedzica brytyjskiego tronu wygenerował koszty rzędu 30 milionów dolarów, to w obliczu rekordu z 2012 roku i kilku wcześniejszych, wydaje się być raczej skromną imprezą.

Pierwsze miejsce na podium należy do córki sułtana Brunei. Ślub i wesele księżniczki Hafizah Sururul Bolkiah kosztowały 400 mln dolarów.

Ślub azjatyckiej księżniczki pozbawił tytułu rekordzistów, wspomnianych wcześniej Dianę i Karola, których ślub kosztował 110 mln dolarów.

W tym miejscu warto wspomnieć też o poprzednich rekordzistach, którymi byli szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum i księżniczka Salama oraz  Vanisha Mittal i Amit Bhati.

Pierwsza para na swoje wesele wydała 100 mln dolarów. Goście weselni bawili się 7 dni na specjalnie dla tego celu zbudowanym stadionie.

Wesele Vanishy natomiast kosztowało 79 mln dolarów, trwało 6 dni i odbyło się w Wersalu.

* * * * *

Suknie Ślubne - Kolekcja 2018

Katalog Sukien Ślubnych 2018

Zobacz nasze Suknie Ślubne - Kolekcja 2017

Katalog Sukien Ślubnych 2017Zapraszamy na Pokaz Sukien Ślubnych

Zapraszamy na pokaz naszych sukien ślubnych w dniu 1 października 2017 (niedziela) w ramach Targów Młodej Pary w Krakowie. Targi oraz nasz pokaz odbędą się w Hali EXPO Kraków na ul. Galicyjskiej 9 w godzinach: 10.00-17.00

Pokazy mody ślubnej Artystycznej Pracowni Krawieckiej Małgorzaty Obajtek odbędą się:
od godz. 12:00
od godz. 16:10

10 zasad wyboru sukni ślubnej

10 zasad wyboru sukni ślubnej. Każda Panna Młoda prędzej czy później staje przed nie lada dylematem, jakim jest wybór idealnej sukni ślubnej. Często jest tak, że gdzieś tam w marzeniach, na długo przed ślubem, widziała siebie tej jedynej, wymarzonej, ale gdy sen bliski jest już ziszczenia się, okazuje się, że takich wymarzonych jednak było więcej. Koniec końców, zanim marzenie się spełni, przyszła żona musi przejść istną drogę przez mękę.

Podpowiemy Wam, jak tę trudną drogę sobie nieco ułatwić.

1. Fason

Oczywistym jest, że priorytetem w tym przypadku są Twój wygląd oraz komfort, jaki suknia powinna Ci zapewnić.

Aby suknia naprawdę dodała Ci urody i sprawiła, że będziesz czuła się w niej wyśmienicie, musi być ona dobrana do Twojej figury. Jeśli nie masz figury modelki, nie próbuj wbijać się w fason syreny, który jak żaden inny eksponuje atuty kobiecej figury, ale też w bezlitosny sposób demaskuje wszystkie jej wady. Mając świadomość, że suknia bezwzględnie obnaża wszystko, to czego jednak wolałbyś nie pokazywać światu, nie będziesz czuła się w niej komfortowo.

2. Wygoda

Z suknią ślubną jest podobnie jak z garniturem dla Pana Młodego. Panowie noszący się na co dzień sportowo i zakładający garnitury tylko przy naprawdę wyjątkowych okazjach, zazwyczaj narzekają na niewygodę tego stroju, twierdząc, iż ogranicza im on ruchy i odbiera swobodę.

Często Panny Młode oczekują od ślubnej kreacji, poczucia absolutnego komfortu. Trzeba jednak wiedzieć, na co się decydujemy, gdyż suknia ślubna to nie wygodny dres, w którym biegasz na fitness. Musisz byś świadoma tego, że w chwili, gdy przywdziejesz swą ślubną kreację, nawet tę najwygodniejszą, to i tak nie będziesz miała takiej swobody ruchów, jak we wspomnianym dresie czy ulubionych dżinsach. Jeśli Twój wybór padł na princessę z szerokim kołem, wiedz, że owo koło, choć co prawda nie jest ze stali, to jednak może powodować pewien dyskomfort podczas siadania, wsiadania do samochodu czy w tańcu. Pamiętaj, że wąskie rękawki, nawet jeśli uszyte są z elastycznej koronki, pozostają wąskimi rękawkami, a koronka jest zdecydowanie delikatniejsza od dresówki.

4. Mierzenie

Choć coraz więcej kobiet zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, to wciąż większość salonów ślubnych do przymiarek oferuje suknie w rozmiarach 38 lub 40. Nigdy nie mierz sukni za małej o trzy rozmiary i nie daj sobie wmówić, że jest to ok, gdyż taka suknia w żaden sposób nie odda tego, jak będziesz naprawdę wyglądała we właściwym rozmiarze. I tak naprawdę do samego końca nie będziesz wiedziała, czy jest to suknia, która zapewni Ci doskonały wygląd i dobre samopoczucie w ważnym dniu. Analogicznie suknia niedopasowana dla Ciebie rozmiarem może nie mieć okazji zaprezentować całej swej krasy i być może z tego właśnie powodu nie dostrzeżesz, że to jest właśnie ta kreacja, o jakiej zawsze marzyłaś.

Mierz jednorazowo co najwyżej trzy - cztery modele. Zbyt duża ilość sukni przymierzonych jednego dnia spowoduje, że w Twojej głowie zapanuje zamęt i sama już nie będziesz wiedziała, czego chcesz.

5. Doradcy

Wiele przyszłych Panien Młodych wyboru sukni dokonuje w otoczeniu całego sztabu doradców. Zdarza się, że ów sztab składa nawet z 6 osób. Należy pamiętać, że każda z tych osób ma inny gust i inaczej wizualizuje sobie Twoją ślubną kreację. Często te osoby widzą raczej swoją suknię niż Twoją, szczególnie jeśli sama jeszcze nie określiłaś, czego szukasz. Tak duże grono powoduje nie tylko zamęt w Twojej głowie, ale dezorganizuje też pracę osób zatrudnionych w salonach, a czasem przeszkadza to także innym klientom. W swoim własnym interesie powinnaś zdecydować się na jedną, góra dwie osoby do pomocy. Powinni być to ludzie znający na tyle Twoje potrzeby, aby potrafiły Ci dobrze doradzić. Pamiętaj też, że doradzający Ci pracownik salonu jest w tym przypadku najbardziej obiektywny, gdyż ubierał już wiele przyszłych oblubienic w najrozmaitsze suknie.

6. Budżet

Ślub i wesele to duże koszty, w które trzeba jeszcze wliczyć stroje Młodej Pary. Musisz zdecydować, ile chcesz przeznaczyć na ślubną kreację. Jeśli przeznaczasz na nią 2 tysiące zł, nie wchodź do salonów, w których ceny sukni zaczynają się od 3 tysięcy. Zacznij od tych dostępnych dla Twojej kieszeni. Trzeba również mieć na uwadze, że salon może odmówić Ci uszycia sukni skopiowanej jota w jotę z innego salonu, gdyż jest to niezgodne z prawem, przygotuj się więc na to, że trzeba go będzie nieco zmodyfikować. Musisz liczyć się także z tym, iż decydując się na tańszą kopię, decydujesz się również na tańsze tkaniny i dodatki – nie wymagaj więc aby suknia za 1300 zł, uszyta była z naturalnego jedwabiu, francuskich, ręcznie tkanych koronek i zdobiona oryginalnymi kamieniami Swarowskiego.

7. Dieta

Nie ma chyba takiej Panny Młodej, która przed ślubem nie podejmuje próby zrzucenia paru kilogramów i w związku z tym planem zamawia suknię ślubną mniejszą o dwa rozmiary. Niestety takich, którym realizacja planu udaje się w 100%, jest niewiele. Musisz realnie określić swoje możliwości, czy rzeczywiście jesteś zdeterminowana na tyle, aby zgubić te dwa rozmiary więcej, bo jeśli nie, to przy odbiorze sukni może pojawić się poważny problem.

8. Zakupy przez internet

Zakup sukni jest zakupem na tyle poważnym, że nigdy nie powinien być dokonywany drogą internetową. Sprawdza się to tylko pod warunkiem, że jesteś szczęściarą, zbudowaną dokładnie tak jak wymaga tego standardowa rozmiarówka. Ale takich kobiet jest znikoma ilość.

Zazwyczaj każda suknia zakupiona online wymaga poprawek i dopasowania. Często Panny Młode przychodzą do salonów z zapytaniem, czy można w nich dokonać przeróbek. Bardzo niewiele salonów decyduje się na tego typu zlecenia. Powodów jest kilka. W każdym salonie ślubnym terminy są zazwyczaj tak napięte, że nie ma czasu na przeróbki nie swojej produkcji, a bywa, że przeróbka jest skomplikowana i zabiera sporo czasu. Kolejnym powodem są koszty tego typu prac, gdyż wcale nie muszą być one małe.  

9. Bielizna

Bielizna to kolejny element układanki, bez której nie ma doskonałej sukni ślubnej. Gdy już wybierzesz swoją wymarzoną kreację, pamiętaj, aby na przymiarki zabierać także bieliznę, którą założysz na ślub i nie wbijaj się w wyszczuplający gorset, po tym, jak gotowa suknia wisi już w szafie, bo suknia może okazać się za szeroka.

10. Nie wymagaj cudów

Choć jako Panna Młoda jesteś oczywiście najważniejsza, pamiętaj, że niektóre cuda są ograniczone ludzkimi możliwościami oraz wytrzymałością materiału i nie wszystko da się zrobić. Szczególnie jeśli zamysł przerobienia modelu, np. doszycia rękawów przychodzi Ci do głowy w chwili, gdy suknia jest niemal gotowa do odbioru. Jasno sprecyzowana wizja sukni pozwoli Ci uniknąć nerwów i rozczarowań.


 

* * * * *

Zdjęcia, które przesyłają do nas Młode Pary
możecie obejrzeć na FacebookuPoradnik dobrej żony

Poradnik dobrej żony. Droga Panno Młoda, oto za moment staniesz na ślubnym kobiercu i swemu ukochanemu będziesz ślubować miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz to, że nie opuścisz go aż do śmierci. Jesteś pewna, że to mężczyzna Twojego życia, ten jedyny, że go kochasz i chcesz z nim spędzić resztę swojego życia. Ale czy jesteś pewna, że będziesz dobrą żoną? Czy wiesz jak nią być?

Od wieków przed kobietami stało nie lada wyzwanie – bycie dobrą żoną. Na przestrzeni dziejów obraz dobrej zony i małżeństwa przechodził wiele ewolucji i poprawek.

A jak przedstawiała się rola kobiety w małżeństwie w drugiej dekadzie XIX wieku?

Klementyna Hoffmanowa urodziła się w 1798 roku. Była ona pierwszą kobietą w Polsce utrzymującą się z pisarstwa; była prozaiczką, edytorką i pedagogiem. Napisała kilka powieści dla dorosłych i kilkadziesiąt opowiadań dla dzieci.

Jednym w kilku powodów, dla których nie odeszła w niepamięć, jest jej poradnik dla młodych dziewcząt na wydaniu pt. Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki. Poradnik został wydany w 1819, jego wznowienia miały miejsce w latach 1824 i 1833. Poradnik był jej debiutem pisarskim i z marszu podbił serca młodych dziewcząt, które zaczytywały się w nim niczym współczesne kobiety w 50 twarzach Greya. Popularność tej publikacji trwała jeszcze dobre 50 lat po śmierci Hoffmanowej, która zmarła w wieku 47 lat na raka piersi.

Nasza autorka feministką nie była, to pewne.

Znieść nie mogę, kiedy się głos iaki nierozsądny odezwie i twierdzi: że źle, iż kobiety są w tak szczupłym podług niego zamknięte obrębie. Iego zdaniem, równe mężczyznom powinny posiadać nauki, do rządu należeć, ledwie że pierwsze piastować urzędy, i chyba nie bydź kobietami (…) Ach! iak okropnie błądzi kobieta która więcey chce bydź nad to, na co ią Bóg przeznaczył!

1. Rola żony w małżeńskim stadle jest niezmiernie istotna. Żona bowiem służy do tego, aby miły spoczynek gotować Mężowi po pracy, i uprzyiemniać tkliwą miłością czarne niekiedy pasmo dni życia iego.

2. Żona dobra to żona czynna, zawsze zajęta, zapracowana. Tylko wypełniając obowiązki, do których jest przeznaczona kobieta może czuć się szczęśliwa, spełniona być chluba Męża, dzieci i rodziny.

… niewiasta bowiem, która domowemi zatrudnieniami, i igłą nigdy się nie zabawiła, choćby wiele świata posiadała, nie dopełni przeznaczenia swego (…). Im więcey w tey mierze zna i umie (prac domowych i gospodarskich), tym szacunku godnieysza, tym iest szczęśliwsza.

3. Małżeństwo dla kobiety jest wielkim szczęściem: Brzydka, ale skromna Karolina została wybrana przez jednego z byłych amantów swojej pięknej, ale dumnej siostry i wyjechała z małżonkiem do jego dóbr : Tam wiedzie życie szczęśliwe, niewypowiedzianie wdzięczna małżonkowi swemu, zawsze iey się zdaje, że nie dosyć go uwielbia i kocha; iego szczęściem tylko zaięta, słucha go ślepo, idzie zawsze za iego radami (…) a Paulina (siostra) dotychczas iest panną...

4. Kobieta przeznaczona jest do uległości i poddaństwa, i nie powinna się o to kłócić z wolą Bożą; Niewiasta ulegać umieiąca na zawsze szczęśliwą i kochaną zostanie(…)świata, i przystoiności iest niewolnicą, i uległa być musi. Mężczyźni na tyle sobie pozwalaią, dla kobiet zaś tak są surowi! nie trapmy się iednak (…) słabość nasza przeszkodą iest do doskonałości.

Mimo moralizatorskiego tonu z kart poradnika Hoffmanowej wyłania się cała smutna prawda o pozycji kobiety w początkach XIX wieku. Autorka zdaje się być pogodzona z losem, pisze o tym, że kobiety od pieluch niemal wychowywane są w poddaństwie najpierw względem rodziców, później rolę panów przejmują ich mężowie.

Przestrzega także młode panny przed tym, aby były ostrożne, gdyż miłość czasem jest kwiatami wzbogacana i miłym obyciem lubego, dlatego tak trudno pojąć młodej dziewczynie wychodzącej za mąż, że ów miły mężczyzna po ślubie z lubego zmieni się w jej pana. Po lekturze poradnika można dojść do wniosku, iż autorka tak naprawdę, być może zupełnie nieświadomie, nie tyle daje rady jak być szczęśliwą w związku małżeńskim, ile radzi ja w nim przetrwać i nie zwariować.

A co dziś znaczy być dobrą żoną? Czy współczesna kobieta ma jakiś skuteczny przepis na szczęśliwe małżeńskie pożycie?

 

* * * * *

Zdjęcia, które przesyłają do nas Młode Pary
możecie obejrzeć na Facebooku

Podkategorie


Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Aktualności i wydarzenia

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2017

Najpopularniejsze Suknie Ślubne z naszej kolekcji na rok 2016

Kraków, tu jesteśmy...

Artystyczna Pracownia Krawiecka Małgorzaty Obajtek projektuje i szyje suknie ślubne dla przyszłych panien młodych. Wieloletnie doświadczenie na rynku mody ślubnej oraz wzbogacające rozmowy z klientkami zaowocowały doskonałym rozpoznaniem gustów, a przede wszystkim szczególnym wyczuleniem na indywidualne potrzeby. Dzięki temu z ogromną przyjemnością i obustronną satysfakcją skupiamy się na Twoich - przyszła Panno Młoda - marzeniach.

Dołącz do nas!

Nie trzeba się umawiać telefonicznie - po prostu przyjdź do nas w godzinach otwarcia

Opinie na nasz temat
zobacz jak nas oceniają inni
icostars

Szyłaś u nas suknie ślubną?
icoheart

Podobają ci się nasze suknie ślubne? Daj nam plusika!

Salon w Krakowie
ul. św. Filipa 13
Kraków

tel. kom. 512 142 739

Pn-Pt: 10:00 - 18:00
Sob: 9:00 - 15:00